ترمووود

سوالات متداول درباره محصولات و خدمات


 • آیا وجود و عدم وجود گره در ساختار پروفیل های ترموود تاثیری بر کیفیت آنها دارد؟

  در یک بیان کلی، گره ها سخت ترین قسمت چوب به شمار می روند و حرکت و یا پیچیدگی چوب از محل گره آغاز می شود. توضیح ویژه اینکه در چوب های تیمار حرارتی شده(ترمووود) با توجه به نوع عمل آوری، گره ها قدرت چندانی ندارند. در چوب های ترمو دو نوع گره یافت می شود: گره های سالم و گره های غیرسالم.
  گره های سالم: زیبایی چوب را دو چندان کرده ،هیچ مشکل فنی ایجاد نمی کنند.
  گره های غیرسالم: در عین زیبایی احتمال افتادن دارند که در آن صورت از زیبایی آن کاسته می شود.

 • آیا ضخامت پروفیل های ترمووود مورد نیاز برای مکان های مختلف تحت استاندارد خاصی انجام می شود یا سلیقه افراد هم تاثیر گذار است؟

  البته طبق دفترچه های فنی لوناوود ضخامت های مختلف جهت استفاده در مکان های مختلف توصیه شده است و بعضاً برحسب سلیقه معماران و یا مشتریان تغییراتی رو به بالا اتفاق می افتد.(ضخامت بالاتر می تواند استفاده شود نه کمتر)

 • تشخیص پشت وروی یک پروفیل چگونه انجام می گیرد؟

  براساس نظریه فنی انجمن ترمووود فنلاند، قسمت مرکزی چوب (درون چوب) صورت اصلی چوب و پشت دوایر سالیانه، پشت چوب محسوب می گردد.

   
  Thermowood

   

 • آیا چوب ایپه (Ipe) تحت فرایند ترمو قرار می گیرد؟ موارد مصرف آن کجاست؟

  خیر، چوب ایپه به جهت چگالی بالا مورد عملیات ترمو قرار نمی گیرد. حرارت بالا در این چوب نتیجه معکوس دارد(برخلاف نتیجه مثبت روی چوب کاج) وموجب ترک خوردن زیاد آن می گردد. چوب ایپه معروف به چوب آهنی یا گردوی برزیلی، یکی از مقاوم ترین چوب های دنیا به ویژه جهت استفاده در کفپوش فضای باز (Decking) می باشد. نصب آن بسیار فنی واستفاده از پیچ Hard Wood و ابزار مخصوص جهت نصب آن الزامی است.

 • هدف از تعبیه شیارهای پشت پروفیل های ترمو لوناوود چیست؟

  معمولاً در چوب هایی که تحت فرآوری ترمو قرار نگرفته اند، برای کاهش قدرت پیچش مبادرت به ایجاد شیارها می گردد. ولی در چوب های فرآوری شده(ترمووود) ایجاد شیارها الزامی نیست. در برخی موارد به دلیل نیاز به تهیه خاک اره ترمو جهت تولید در صنایع جانبی چوبی، این شیار ها ایجاد می شوند.

 • روش کنترل چشمی کیفیت چوب ترمو چگونه است؟

  این کنترل ها در کارخانه لوناوود عمدتاً با چشم های الکترونیک انجام می شود و پس از آن، در مرحله رنگ کاری در کارگاه رنگ لوناوود در ایران، این کنترل کیفی چشمی بار دیگر توسط کارشناسان رنگ انجام می گیرد و در صورت رویت اشکالات فنی، الوارها تعویض می گردند.

 • روش های کنترل کیفی چوب ترمو و آزمایش های قابل دسترس توسط کارفرما چگونه است؟

  در این محصول نو ظهور در صنعت چوب جهان، کنترل کیفی چشمی حتی توسط نجارهای قدیمی و کارشناسان چوب به راحتی اتفاق نمی افتد. ولی از نظر آزمایشگاهی نکات فنی وجود دارد که با ارائه اسناد و مدارک به صورت حضوری امکان پذیر است.
  موارد محدود با قابلیت کنترل چشمی عبارتند از:
  _ وجود و عدم وجود تابیدگی
  _ وجود و عدم وجود ترک های ریز
  _ کنترل روش های برش برای مشاهده وجود یا عدم وجود دوایر سالیانه به صورت کاملاً منظم ونیم دایره

 • عمر مفید چوب ترمو لوناوود بر روی نمای ساختمان چقدر است؟

  شرکت لوناوود براساس گواهینامه اخذ شده از bre انگلستان و آزمایشات انجام شده، دوام چوب های ترمو خود را در شرایط مختلف روی نمای ساخاتمان سی سال ضمانت می کند واین ضمانت درقرارداد ها ذکر می گردد.

 • آیا چوب های ترمووود لوناوود در برابر آتش مقاوم اند؟

  طبیعتاً چوب از جمله مواد قابل اشتعال است، با این تفاوت که رزین داخل چوب های عمل آوری نشده موجب شعله ور و دودزا شدن آتش می شود. در حالیکه به دلیل عدم وجود رزین در چوب های ترمو خاصیت شعله ور شدن بسیار پایین است و در واقع این محصولات چوب های کند سوز به حساب می آیند و از نقطه نظر استاندارد جهانی درکلاس دو محصولات قابل اشتعال قرار می گیرند .

 • چوب مصرفی کارخانه لوناوود برای تولید ترموود از چه نوع گونه ای است؟

  کارخانه لوناوود به ترتیب اولویت از چوب های کاج(pine)، توس(birch) و زبان گنجشک(ash) برای تولید محصولات ترمو استفاده می کند.

 • آیا چوب ترمو دچار رنگ پریدگی می شود؟

  کلیه چوب های دنیا در صورتیکه با پوشش های محافظ آنتی UV محافظت نگردند دچار رنگ پریدگی می شوند. البته در چوب های ترمووود رنگ پریدگی کند تر اتفاق می افتد اما در هر حال توصیه اکید شرکت لوناوود این است که برای حفظ و دوام زیبایی چوب طبیعی در برابر آفتاب و عدم رنگ پریدگی زود هنگام حتماً از محافظ های سطحی این شرکت جهت پوشش چوب ها استفاده شود .

 • چوب ترمو لوناوود تا چه اندازه فشار را می توانند تحمل کند؟

  مقاومت تحمل فشار چوب در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هرچه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است.

 • آیا ترموود (چوب ترمو) آکوستیک صدا است؟

  بله. یکی از بهترین مواد آکوستیک در دنیا چوب است .

 • آیا چوب ترمو آنتی باکتریال است و آیا قارچ ها در آن رشد می کنند؟

  بله. این چوبها آنتی باکتریال هستند و تست های عدم رشد قارچ و باکتری در آنها انجام شده است.

 • بزرگترین مقطع و ابعاد پروفیل ها چقدراست؟

  ابعاد پروفیل ها را می توان به شرح زیر اعلام کرد: ضخامت ها: 15 * 19 * 21 * 26 * 42 * 90 * 120 * 140 * 170؛ عرض ها: 42 * 68 * 92 * 117 * 120 * 140 * 170 * 185؛ طول ها: 2000 * 2300 * 2700 * 3000 * 3300 * 3600 تا 6000 میلی متر.

 • تفاوت چوب ترمو مورد استفاده در سونا چیست؟

  اساساً در سونا می توان هم از گروه چوب های ترمو Sو هم از ترموD استفاده کرد. بسته به سلیقه مشتری در صورت نیاز به استفاده از رنگ روشن از چوب ترمو S و در غیر اینصورت از چوب ترموD استفاده می شود. در سونا پروفیل ایده آل برای کف و نیمکت 92*26 SHP و برای بدنه و سقف 92*26 STP- UTS- UTV پیشنهاد می شود.

 • آیا چوب های بدون گره وجود دارد ؟

  مقاومت تحمل فشار چوب در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هرچه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است.

 • محصولات ترموود لوناوود محصول تولیدی کدام شرکت و از کدام کشور است؟

  محصول شرکت لوناوود از کشور فنلاند است

 • مقاومت چوب ترمو لوناوود در برابر رطوبت چگونه است؟

  بطور کلی باید گفت انواع چوب های نرم ترمو در رطوبت های بین 35 تا 85 درصد حداکثر تا 3 میلی متر افزایش حجم پیدا می کنند. جدول بررسی اجمالی از ویژگی های کلیدی ترمو:
  تعادل پایداری در مقاومت نسبت به میزان رطوبت
  رطوبت نسبی 65-95% (آزمایش
  EN 113) روند ترمو به کاهش قابل توجهی در رطوبت تعادل منجر می شود. در شرایط رطوبت نسبی بالا، رطوبت تعادل سوزنی برگان ترمو می تواند به اندازه 40 درصد کمتر از سوزنی برگان ترمو نشده باشد( VTT 2001).

 • چوب ترمو لوناوود محصولی مصنوعی است یا طبیعی؟

  چوب 100% خالص و طبیعی است.

 • تعداد گره در چوب های کاج در هر متر طول چه میزان است؟

  از آنجا که درخت های بریده شده سن های متفاوت و نزدیک به همی دارند، و با توجه به اینکه الوار تهیه شده از کدام قسمت درخت (از نظر ارتفاع) است، تعداد گره های موجود متفاوت است و می تواند بین4 تا 8 عدد در هر متر طول باشد.

 • انواع گره های موجود در الوار های چوب چگونه است؟

  شکل گره ها در گونه کاج و نوئل به زیباترین شکل ممکن یعنی پروانه ای (Butterfly knots) است، که این یکی از ویژگی های چوب ترمو لوناوود فنلاند است. در گونه های متعدد دیگری که احتمالاً شرکت های دیگر استفاده می کنند گونه اسپروس نیز وجود دارد که شکل گره ها گرد، به صورت متناوباً ریز و درشت و با تعداد بیشتر در طول الوارها مشاهده می شوند.

 • آیا تنوع شکل ظاهری پروفیل های ترمو لوناوود تفاوتی در کیفیت الوار ها و اجرای انها ایجاد می کند؟

  تفاوت شکل ظاهری تاثیری در کیفیت الوارها نمی گذارد ولی هر پروفیل روش های ویژه ای برای اجرا دارد.

 • عمرچوب های ترموود لوناوود در کفپوش فضای باز(Decking) چند سال است؟

  عمر چوب های استفاده شده در کف بستگی مستقیم به گونه چوب، نحوه اجرا در محل مورد استفاده و میزان پاخور دارد. برای هر مورد به صورت خاص اطلاعات مناسب قابل ارائه می باشد.

 • نجوه محاسبات قیمت چوب ترمو جهت فروش چگونه است؟

  محاسبه قیمت الوار ها بر اساس متر مربع و متر طول می باشد.

 • علت تفاوت قیمت چوب های ترمووود لوناوود نسبت به سایر برند های موجود در بازار ترمو چیست؟

  شرکت لوناوود بزگترین شرکت تولید کننده ترمووود و برند اول چوب ترموود در دنیا می باشد. فرآیند ترمووود عملیات پرهزینه ای است و این فرآیند در شرکت لوناوود به صورت کاملا دقیق و با حساسیت وکنترل کیفیت بالا انجام می پذیرد. به همین دلیل کیفیت ترمووود لونا وود در مقایسه با برندهای مشابه به صورت چشمگیری بالاتر است.
  تذکر مهم: در صورتی که در فرآیند عمل آوری حرارتی 10% از مدت زمان و 10 درجه ازحرارت کوره کم شود، حدود 20 الی 25 درصد در قیمت تمام شده کاهش یافته و مقدار قابل توجهی افت کیفیتی در آن به وجود می آید. این تفاوت کیفیت به راحتی قابل تشخیص نیست.

 • مدت زمان تحویل الوار از زمان ثبت سفارش چه مدت است؟

  در صورت موجود بودن کالا در انبار، از زمان ثبت سفارش تا تحویل کالا حداکثر دو هفته زمان پیش بینی شده است که این مدت به جهت عملیات رنگ کاری می باشد.

 • مدت زمان گارانتی پیچ ها چقدر است؟

  پیچ های برند فرومتال Ferrometal که در روی کار استفاده می شوند دارای سی سال گارانتی و پیچ های پاتا PATTA که در زیرسازی استفاده می شوند دارای ده سا ل گارانتی می باشند.

 • آیا بعد از سی سال(مدت زمان گارانتی) مشکلی برای چوب ترمو لوناوود اتفاق می افتد؟

  لازم به ذکر است همه محصولات ساختمانی مانند چوب، سنگ ، سرامیک ، و غیره .... پس از زمان طولانی دچار کهنگی سطحی می گردند، لذا چوب نیز با توجه به طبیعی بودن ازاین قائله مستثنی نیست. در صورت نگهداری صحیح و با توجه به قابلیت سمباده خوری که محصولات چوبی دارند، چوب ترمو می تواند با حداکثر زیبایی و دوام مورد استفاده قرار گیرد. حتی پس از سپری شدن سال های متمادی انجام یک مرحله سمباده زنی و رنگ مجدد به سادگی زیبایی و خواص روز اول را به چوب بر می گرداند.

 • روش شستشوی چوب نرمو چگونه است؟

  جهت شستشو ی الوارهای چوبی رنگ شده یا رنگ نشده، مقدار 20 سی سی مایع ظرفشویی در یک سطل 10 لیتری آب ولرم حل نموده سپس با اسفنج نرم شسته شود .

 • آیا انقباض و انبساط سازه فلزی تاثیری روی پروفیل های ترمووود دارد؟

  بلی، تاثیر دارد ولی روش کنترل آن با روش های سوراخ کردن متفاوت است و با استفاده از پیچ های مناسب محار می گردند.

 • مواد شیمیایی(شوینده ها) چه تاثیری بر روی چوب ترمو دارد؟

  جهت شستشو و تمیز کردن چوب ها، نیازی به استفاده از شوینده های شیمیایی قوی نیست. بسته به قدرت جرم زدایی و قدرت شوینده، تاثیرات متفاوتی می توان برای هر یک قائل شد.

  شستشو ی ایده ال به شرح ذیل است: 20 سی سی مایع ظرفشویی محلول در 10 لیتر آب ولرم با ابزار شستشو همراه با اسفنج هر زمان که احساس آلودگی به چشم می آید. البته شرکت تیکوریلا نیز برای این منظور شوینده های مخصوص تولید کرده است.

 • آیا لکه رنگ های زائد روی چوب نما(نوشته های تبلیغاتی) را میتوان پاک کرد؟

  بله. می توان از شوینده های مخصوص تیکوریلا استفاده کرد و در صورت نیاز سمباده زنی و رنگ مجدد انجام داد.

 • مقاومت چوب ترمو در برابر سایش و ضربه پذیری چگونه است؟

  ترتیب اولویت میزان مقاومت در برابر ضربه و خش پذیری در چوب های مختلف متفاوت است. شرکت لوناوود با دارا بودن طیف وسیعی از گونه های متنوع برای استفاده در سطوح مختلف بهترین و مقاوم ترین گونه را با ارائه ضمانت های لازم ارائه می کند.

 • آیا چوب ترمو دچارتابیدگی هم کشیدگی و واکشیدگی می شود؟

  در کلیه الوارهای چوبی دنیا امکان تابیدگی وجود دارد، با این تفاوت که نتیجه فرآیند عمل آوری حرارتی در مقایسه با سایر چوب های غیر فرآوری شده به حداقل رساندن معایب چوب ها ی غیر فرآوری شده است(یعنی به حداقل رساندن پیچش وترک) . یکی از مهم ترین نتایج فرآوری حرارتی (ترمووود) ایجاد ویژگی به نام تعادل رطوبتی یا موزانه رطوبتی در چوب است .
  این بدین معنی است که خاصیت جذب و دفع رطوبت و حرارت در محیط های مختلف در چوب های عمل آوری شده به شکل چشم گیری کاهش می یابد. در نتیجه چوب ها دچار کمترین میزان از هم گسیدگی و واکشیدگی و ترک خوردن می گردند

 • آیا می توان روی گونه های مختلف چوب عملیات حرارتی (ترمو) انجام داد؟

  روی گونه های مختلف چوب ، هم چوب های سخت(Hardwood) هم چوب های نرم(Softwood) می توان عملیات حرارتی به منظور بالا بردن مقاومت و پایداری چوب انجام داد. ولی روی گونه های خاصی مانند Pine- Spruce – Birch- Aspen نتیجه محصولات تولید شده کیفیت بالا تری خواهند داشت.

 • طول عمر محصولات ترمو چقدر خواهد بود؟

  با وجود اینکه طول عمر این محصول 30 سال گزارش شده است اما در کشور ما بنا به دلیل جدید بودن محصول شواهد زیادی مبنی بر صحت این گزارش وجود ندارد، ولی انواع مختلف آزمایشات توسط مراکز پژوهش وتحقیق کشورهای مهم دنیا نشان داده که مقاومت در برابر پوسیدگی این محصولات در مقایسه با چوب های نرم دیگری که عملیات حرارتی روی آنها انجام نشده، بسیار بالا ودر سطح قابل قبولی است. حتی مقاومت این چوب ها به سطح چوب های سخت نواحی گرمسیری که مقاومت بسیار زیادی در برابر پوسیدگی و سایر عوامل طبیعی دارند می رسد. (Dimensional Stability) مناسب این محصول باعث افزایش طول عمر این محصول می شود. عوامل دیگری علاوه بر مقاومت در برابر پوسیدگی بر طول عمر این محصولات تاثیر می گذارد مانند: سطح تعمیر و نگهداری، عملیات سطح رویه (رنگ کاری و روغن کاری مناسب) که تاثیر زیادی بر طول عمر چوب دارند.

 • چرا با وجود اینکه صمغ(Resin) و عصاره موجود در محصولات ترمو با عملیات حرارتی تبخیر می شود، ولی باز نسبت به سایر گونه های چوب بسیار با دوام و پایدار هستند؟

  پایداری و استقامت محصولات ترمو بر اساس تغییراتی است که روی ترکیبات شیمیایی چوب انجام می شود، در پروسه عملیات حرارتی Hemicelluloses چوب ( ترکیبات قندی چوب ) کاهش یافته در نتیجه منبع تغذیه قارچها و حشرات از بین رفته و از کپک زدگی و پوسیدگی چوب جلوگیری می شود. برای رشد قارچ و حشرات در داخل چوب نیاز به درصد رطوبت ( Moisture Content) بالای 20 درصد می باشد که در محصولات ترمو این درصد به 5 الی 6 درصد کاهش یافته است و همچنین با انجام عملیات حرارتی ترکیبات قندی از چوب خارج شده است. لیکن بستر مناسبی برای رشد و تکثیر هیچگونه قارچ یا باکتری و نیز حشرات فراهم نمی باشد.

 • آیا در فرآیند تولید محصولات ترمو ( Thermowood) از مواد شیمیایی افزودنی استفاده می شود؟

  در فرایند تولید محصولات ترمو فقط انرژی و بخار آب به کار رفته و هیچ ماده افزودنی جهت بالا بردن مقاومت و استحکام آن استفاده نمی شود. بنابر این این محصولات بعد از تمام شدن چرخه عمرشان می توانند مانند سایر گونه های چوب دوباره استفاده شده یا دور انداخته شوند و در چرخه طبیعت قرار گیرند.

 • آیا محصولات ترمو را می توان در جاهایی که با زمین تماس دارند استفاده کرد؟

  نتایج نشان داده که محصولات ترمو حتی با وجود تماس با زمین هم مقاوم هستند و نمی پوسند، اما اگر این محصولات به طور مداوم در تماس با آب یا سطح خاک نم دار باشند موجب از دست دادن استحکام و مقاومت خود به دلیل واکنش های شیمیایی خواهند شد. مکانیزم این تغییرات هنوز مشخص نیست و به تحقیق و بررسی بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل پیشنهاد می شود از این محصولات در جاهایی که به طور مدام با آب یا سطح خاک نم دار در تماس هستند کمتر استفاده شوند.

 • چه نوع روکش سطحی (رنگی یا روغنی) برای استفاده بیرونی مورد نیاز است؟

  محصولات ترمو می توانند بدون رنگ یا روغن در محیط های باز مورد استفاده قرار گیرند، اما رنگ این چوب ها مانند رنگ چوب های معمولی به مرور زمان به رنگ خاکستری برگشته و موجب ارتعاش رنگی می شود. بنا بر این در جاهایی که نیاز به حفظ رنگ اصلی چوب می باشد می بایست از رنگ ها و روغنهای مخصوص این چوب استفاده شود.

 • آیا رایحه و بوی محصولات ترمو مضر می باشد؟

  آزمایشات نشان می دهد که این محصولات هیچگونه بو یا رایحه مضر از خود انتشار نمی دهند. ولی ممکن است بوی این محصولات با ذائقه برخی از افراد سازگار نباشد.

 • آیا بوی محصولات به مرور زمان از بین می رود؟

  اگر روکش سطحی (رنگ یا روغن) به این محصولات اضافه شود بوی ترمو از بین رفته و بر نمی گردد. ولی محصولاتی که بدون روکش سطحی استفاده می شوند بو یا رایحه آن با گذر زمان پراکنده شده تا به سطحی می رسد که دیگر حس نمی شود مگر از فاصله نزدیک .

 • آیا این محصولات را می توان با استفاده ار انواع چسب های مخصوص چسباند؟

  آزمایش و تجربیات علمی نشان داده که چسباندن چوب های ترمو با تمام انواع چسب ها امکان پذیر می باشد. زمانی که از نوع چسب های PVAc که برای چسباندن نیاز به جذب آب دارند استفاده شود بایستی ظرفیت کم جذب آب توسط چوب های ترمو مد نظر گرفته شود. مخصوصاً در جاهایی که خشک شدن سریع چسب اهمیت دارد به منظور استفاده صحیح از انواع چسب ها بایستی دستورالعمل کارخانه سازنده آن به دقت رعایت گردد.

 • آیا محصولات ترمو را می توان در سازه هایی که تحت فشار بار شدید هستند استفاده کرد؟

  تاکنون بیشتر آزمایشات مرتبط با استحکام و دوام روی گونه های کمی از این چوب ها انجام شده که نشان دهنده پایین بودن نسبی مقاومت خمشی (Bending Strength) این محصولات نسبت به چوب های سخت می باشد. آزمایشات زیادی روی گونه های مختلف با گره های مختلف مورد نیاز می باشد. بنابر این بنا به نا کافی بودن اطلاعات توصیه می شود از این محصولات در ساخت سازه هایی که تحت فشار بار زیاد به مدت طولانی قرار می گیرند استفاده نشود.

 • چگونه می توان از کم رنگ شدن تدریجی چوب ترمو جلوگیری کرد تا چوب ترمو همیشه حالت رنگ طبیعی خود یعنی قهوه ای تیره را داشته باشد؟

  برای این منظور سطح چوب های ترمو بایستی ابتدا توسط روغن های رنگی مخصوص چوب یا رنگ های ضد زنگ چوب رنگ شده و این کار یک یا دو بار دیگر تکرار شود. و همین پروسه بسته به تغییر رنگ چوب ترمو در فواصل زمانی مشخصی انجام گیرد. روغن های مخصوصی هم برای چوب وجود دارند که توسط تولید کننده ها ارائه شده که میتوانند طول عمر رنگ چوب را افزایش داده و فاصله زمانی رنگ یا روغن کاری دوباره را افزایش دهند.

 • تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید (UV Radiation) چه تاثیری روی این محصول دارد؟

  تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید به طور باور نکردنی تاثیر بسیار قوی و زیادی روی تمام انواع چوب ها دارد. مراقبت چوب به وسیله روغنهای رنگی مخصوص چوب یا رنگهای ضد زنگ چوب و سایر موارد... می توانند تاثیرات مخرب اشعه ماوراء بنفش نور خورشید را تا حد چشمگیری کاهش دهد.

 • چگونه آب و رطوبت در چوب های ترمو شده نفوذ می کنند؟

  مانند تمام انواع گونه های چوب، در حالت نرمال آب و رطوبت هوا از قسمتهای بریده شده چوب جذب می شوند که به این منظور توصیه می شود به منظور جلوگیری از نفوذ آ ب و رطوبت قسمت های بریده شده چند بار توسط روغن یا رنگهای مخصوص، روغن کاری و رنگ کاری شود. در مقایسه با انواع چوب های در حالت نرمال چوب های ترمو شده مقدار بسیار کمتری رطوبت و بخار آب جذب می کنند، زیرا درصد رطوبت تعادلی جذب آب در این نوع چوب ها 30 الی 50 درصد کمتر از انواع دیگر چوب های ترمو نشده می باشد.

  در درجه حرارت تقریبی 20 درجه سانتی گراد زمانی که رطوبت نسبی هوا 60 الی 70 درصد می باشد درصد رطوبت تعادلی این محصول 6 الی 7 درصد می باشد. و زمانی که درصد رطوبت نسبی هوا به بالای 80 درصد برسد درصد رطوبت تعادلی این چوب به 8 درصد می رسد.
  بنابراین این درصد رطوبت تعادلی پائین به نحوء چشمگیری میزان تغییرات ابعادی چوب و خیلی دیگر از خسارت های ناشی از جذب رطوبت و آب را در این محصول کاهش می دهد.

 • خصوصیات چوب های ترمو شده چه تاثیری روی عملیات سطح رویه (رنگ کاری – روغن کاری و ...) دارد؟

  با توجه به درصد رطوبت تعادلی پائین این چوب ها که باعث جذب آهسته رطوبت می شود در نتیجه ثبات ابعادی این محصول افزایش می یابد. علاوه بر این چوب های که ترمو می شوند(مخصوصاً از نوع کاج) در اثر عملیات حرارتی رزین(Resin) خود را از دست می دهند . این دو خصوصیت یعنی درصد رطوبت تعادلی پائین و مقدار بسیار کم رزین اجازه می دهد که رنگ ها و انواع نگهدارنده های چوب که به منظور نگهداری و عملیات سطح رویه به کار می روند، بهتر به سطح این چوب ها بچسبند.